poniedziałek, 17 lipca 2017

"Hinduskie zaślubiny" Sharon Maas


Trzy osoby, trzy ramy czasowe, trzy kontynenty, trzy historie splatające się w jedną opowieść, która jest pełna sekretów, bolesnych przeżyć, zakazanej miłości. Historia o posłuszeństwie wobec tradycji i mimo wszystko o optymiźmie.
Piękna i obdarzona intuicją oraz zdolnościami uzdrawiania Savitri, jako córka kucharza wychowuje się w angielskim domu w przedwojennych Indiach. Z kaprysu pani admirałowej Lindsay zostaje wykształcona i poddana nauce dobrych manier. Jednak rodzące się uczucie pomiędzy nią, a jej towarzyszem zabaw Davidem, synem admirała zaczyna niepokoić zarówno Lindsayów, jak i rodziców Savitri. Matka Davida widzi dla niego świetlaną przyszłość, a u jego boku angielską żonę pochodzącą z wyższych sfer. Z pewnością w jej planach nie ma miejsca na dziewczynę pochodzącą z indyjskiego gminu.

Splot zdarzeń, do których doprowadzili sprawia, że ich drogi zostają rodzielone. David zostaje wysłany na studia do Anglii, a młodą Hinduskę szybko wydają za mąż. Odtąd każde z nich będzie pisało własną historię, która gdzieś po drodze będzie się przeplatać za sprawą członków ich rodzin. Nata i Saroj.
Nat był wychowankiem sierocińca zabranym do indyjskiej wioski przez dobrego, szanowanego, troszczącego się o innych, ale zamkniętego w sobie lekarza, który był Anglikiem.
Saroj, to młoda, energiczna Hinduska buntująca się przeciwko ciasnym ramom społecznym, tradycji i posłuszeństwu. Kim są tak naparwdę Nat i Saroj, jakie tajemnice skrywają kochający ich ludzie. I ile pytań znajdzie swoje odpowiedzi?
 Książkę czyta się z zapartym tchem. Nie ma w niej czasu na nudę. Jest pełna emocji, potrafi poruszyć czytelnika i zostawia ślad na duszy. To magiczna opowieść o zakazanej miłości, rodzinnych dramatach, obyczajach i tradycjach panujących w Indiach oraz o tajemniczym darze przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

"Hinsuskie zaślubiny" Sharon Maas
tytuł oryginału-Of Marriageable Age. Przełożył Dariusz Wójtowicz
Wydawnictwo Prószyński i Sk-a, 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz